15 tajemství moderního time managementu Kevina Kruse

15 tajemství moderního time managementu Kevina Kruse

Moderní time management – marketingová knižní jednohubka od Kevina Kruse na svých 174 stranách odkrývá patnáct tajemství úspěšného time managementu dnešních dní.

Úvodem Kruse poukazuje na to, že každý z nás má každý den stejných 1440 minut a je jen na nás jakým způsobem a jak efektivně je využijeme. Důležitost času samotného zmiňuje hned v prvním z 15 tajemství, která se Ti nyní pokusím parafrázovat:

15 tajemství moderního managementu

1. Čas je nejcennějším a nejvzácnějším zdrojem

Vnímej čas jako omezený a nenahraditelný zdroj. Zatímco peníze a jiné prostředky můžeš vždy ztratit, či získat. Čas můžeš pouze využít či ztratit. V jedné věci rozhoduj vždy jen jednou a neplýtvej svým časem v hodnotě dolaru na rozhodnutí v hodnotě deseti centů.

2. Každý den před čímkoliv jiným začni pracovat na svém nejdůležitějším úkolu

Mnohdy máme tendenci řešit jednoduché úkoly. Zvládneme jich hodně a poměrně rychle, ale je to opravdu produktivní? I zde platí Parretovo pravidlo – 20% nejdůležitějších úkolů vede k 80% výsledků. Donuťme se tedy řešit to, na čem opravdu záleží. Skvěle se o tom rozepisuje Brain Tracy ve své knize Snězte tu žábu!

3. Pracuj podle kalendáře, ne podle seznamu úkolů

Ke všem úkolům, které máš, si ihned definuj datum splnění. Úkoly, které můžeme udělat kdykoliv velmi často neuděláme nikdy.

4. Prokrastinaci lze překonat

Vždy si představ své budoucí já bez realizace důležitých úkolů. V jaké bude situaci. Jaké budou důsledky aktuálního vyhýbání se velkým úkolům?

5. Vždy bude potřeba udělat víc, než se udělat dá

Vždy se dá článek ještě něčím doplnit. Vždy se dá grafika lépe vyšperkovat. Vždy se dá kampaň lépe nastavit. Důležité však je věci dělat, nikoliv čekat na dokonalost.

6. Vždy nos u sebe zápisník

Nápad, který jednou dostaneš se již nikdy nemusí vrátit. Nepodceňuj svou připravenost a vše co by se ti někdy mohlo hodit si ihned zapisuj.

7. E-mail je skvělý sluha, ale zlý pán

Kontroluj e-mail ve vlnách jen párkrát denně. Nenech si průběžným kontrolováním nikdy nekončícího proudu pošty narušovat svou produktivitu.

8. Porady vol až v případě, kdy projekt nelze vykomunikovat jinak

Osobní porady nejsou tak efektivní, jak by se mohlo zdát. Výhoda face-to-face komunikace je často vykoupena nepodstatnou omáčkou, kterou členové porady do jednání vnášejí. Dej přednost kvalitně spravovanému projekt managementu v jednom z dostupných online nástrojů.

9. Říkej ne všemu, co nepodporuje vaše aktuální cíle

Úspěšní lidé říkají ne téměř na všechno, protože mají definovány své priority.

10. 80% výsledků je dáno 20% činností

Parretovo pravidlo najdeš ve všem. 20% klientů přináší 80% tržeb. 20% úkolů představuje 80% produktivity. Zaměř se na definování těchto 20% a věnuj svůj čas tomu důležitému.

11. Svůj čas věnuj věcem, při kterých využijete své silné stránky a dovednosti

Již major Terazky z legendárních Černých baronů dobře věděl, že „Na všetko je nám treba specialistov!“ Řeš jen věci, které tě baví a kterým rozumíš – jen tak je můžeš dělat dobře a produktivně. Ostatní outsourcuj nebo si někoho najmi.

12. Práci si organizuj do dnů dle témat

Porady v pondělí, webináře v úterý, středa, čtvrtek workflow den a osobní schůzky na pátek. Jednotná forma úkolů v rámci dne ti pomůže udržet si produktivní flow.

13. Úkoly do pěti minut realizuj ihned

Pravděpodobně by trvalo déle si úkol poznamenat, takže efektivnější je jej odbavit ihned. Vyhneš se tak rovněž přehlcení mikroúkoly.

14. První hodinu dne věnuj rannímu rituálu

Vlastní ranní rituál je důležitý pro pozitivní nastavení duše i těla a pro produktivní den. Vyčleň si ráno časový blok na aktivity, které Tě baví a které Ti vyhovují.

Protáhni se, zacvič si, medituj, projdi si rituál vděčnosti, uvař si kávu nebo čaj a přečti si oblíbené noviny, či zhlédni videa na YouTube. Záleží na Tobě, co Tě dobře naladí na nadcházející den.

15. Produktivita závisí na energii a soustředění, nikoliv na čase

To, kolik toho uděláme závisí především na rozpoložení naší mysli, flow a soustředění. Je proto vždy nutné být řádně odpočatý a dobře naladěný.

Myšlenky, které jsem si také v knize podtrhl

  • Je velmi nebezpečné zakládat svou sebeúctu na tom, co si o nás myslí druzí.
  • Nikdy nemáme tolik práce, abychom si neudělali čas na to, co máme rádi. Jde jen o to stanovit si priority – posoudit, co děláme během dne, a věnovat čas tomu, co má pro nás velkou hodnotu. Pokud je pro nás něco opravdu důležité, najdeme způsob, jak to začlenit do svého života.
  • Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají „ne“ skoro na všechno.
  • Každé „ano“ znamená „ne“ něčemu jinému.
  • Když si z každé kapitoly přečtu jen první a poslední odstavec a ze všech ostatních odstavců jen první větu, tak budu z 80 procent vědět, o čem celá kniha je.

Citáty, které mne v knize zaujaly

Nedejte se oklamat kalendářem. Rok á jen tolik dnů, kolik jich dokážete využít. Někdo využije z celého roku jen týden, zatímco jiný využije týden tak, jako by to byl celý rok.

Charles Richards

Neplýtvejte časem v hodnotě dolaru na rozhodnutí v hodnotě deseti centů.

Peter Turla

Mám tolik práce s vytíráním podlahy, že nemám čas zavřít kohoutek.

Neznámý autor

Obyčejní lidé myslí na to, jak čas stráví. Velcí lidé myslí na to, jak ho využijí.

Neznámý autor

Ti, kteří nejhůř využívají svůj čas, si nejčastěji stěžují, že ho mají málo.

Jean de La Buyére

Co můžeme udělat kdykoliv, to neuděláme nikdy.

Skotské přísloví

Musíte se dobře naučit jednu ze dvou věcí: Buď na jaře sázet, nebo na podzim žebrat.

Jim Rohn

Pro koho kniha Moderní time management je a proč si ji koupit

15 tajemství moderního time managementu doporučuji všem, kterým záleží na efektivním využívání svého času. Povinnou četbou by kniha měla být pro pracovníky středního managementu, kteří vedou své pracovní skupiny a týmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *