Jak vytvořit automatizovaný online prodejní systém

Jedním z mých cílů, které jsem si vytyčil pro právě probíhající sněhové dny, bylo vytvoření plně automatizovaného systému pro online prodej mého e-booku WEB ZA DEN. Uplynul rovný měsíc a mohu s potěšením konstatovat, že po veškerých peripetiích s integrací a nastavováním nástrojů a automatických e-mailů jsem tohoto cíle dosáhl. WebZaDen.cz je nyní plně automatizovaným prodejním webem, který se o zákazníka „postará“ v průběhu celého nákupního procesu.

Jak to funguje? Tento automatizovaný systém mi zajišťuje následující:

1. Prostřednictvím webu webzaden.cz prezentuje můj e-book potenciálním zákazníkům

2. Nabízí možnost zaslání ukázky e-booku zdarma na e-mail

3. Po vyplnění formuláře zajistí odeslání ukázky e-booku

4. Nabízí možnost okamžité koupě e-booku

5. Po odeslání objednávky automaticky vystaví fakturu objednávajícímu, kterou mu zašle na e-mail

6. Po uhrazení faktury automaticky zašle odkaz ke stažení plné verze e-booku na e-mail objednávajícího

7. Po 3 dnech požádá e-mailem kupujícího o hodnocení knihy

Ptáte se jak se dá něco podobného vytvořit? Tady je recept…

Vezmeme hrst svých vědomostí a uválíme z nich online produkt. Nyní k produktu přidáme prodejní formulář, vše přikryjeme automatickým fakturačním systémem a vložíme do rozpálené webové prezentace …

… „kuchařský“ žargon není asi úplně srozumitelný, pojďme si tedy říci, jaké konkrétní nástroje jsem pro vytvoření automatizovaného prodejního systému použil:

1. Produkt

Bez produktu s přidanou hodnotou pro zákazníka si továrnu na peníze nevybudujete. Osobně jsem nad psaním, úpravami a aktualizacemi  e-booku WEB ZA DEN strávil dle statistiky Wordu 6687 minut, což představuje 111 hodin. Faktem však je, že existují lidé, kteří dokáží hodnotný e-book napsat po večer za necelý týden. Máte v hlavě know-how, ale nevíte jak z něj vytvořit e-book, který se bude prodávat? Také jsem nevěděl. Učil jsem se od Stáni, která za první dva měsíce prodeje vydělala téměř 170 tisíc korun.

Online můžete přirozeně prodávat krom e-booků i např. vzdělávací programy, placený obsah či další infoprodukty.

2. Web

Investice do webu zpracovaného studiem na zakázku, který bude prodávat váš produkt může představovat tisíce korun. Pokud ovládáte WordPress, máte vyhráno – prodejní web velice jednoduše vytvoříte pomocí pluginu MioWeb, který je pro tento účel přímo navržen a obsahuje i přednastavené prodejní šablony stránek. Samozřejmě můžete vytvořit prodejní stránku pomocí jakékoliv jiné šablony. Vám, kteří WordPress neovládáte mohu doporučit buďto právě svou knihu, která Vás se systémem seznámí, nebo vytvoření prodejního webu externím dodavatelem.

3. SmartEmaling

Jakmile máte web prezentující váš produkt, je vhodné na něj vložit formulář. Proč? Přece nechcete nechat potenciální zákazníky z vašeho webu odejít, aniž by vám zanechali kontakt.

Jak dobře víme, cesta zákazníka představuje schůdky vědět-věřit-koupit-doporučit, přičemž žádný ze schůdků není možné přeskočit.

Z toho jednoduše plyne, že většina návštěvníků vašeho webu –  potenciálních zákazníků si produkt nekoupí ihned. Je třeba u nich vybudovat důvěru ve váš produkt. V mém případě buduji důvěru zasláním ukázky z e-booku. Samozřejmě to však může být cokoliv jiného od zaslání odkazu na prezentační video, reference apod. Bez získání kontaktu na potenciálního zákazníka však ztrácíte možnost jej oslovit a důvěru si u něj začít budovat. A bez důvěry neprodáte.

81% prodejů se uzavírá až po pátém kontaktu,  90% prodejců to však vzdá před pátým kontaktem zákazníka (Sales and Marketing Executives Club)

SmarteEmailing na mém webu webzaden.cz má několik funkcí. 1. Automaticky po vyplnění formuláře návštěvníkovi odešle ukázku e-booku na jeho e-mail. Dva dny nato odešle návštěvníkovi e-mail, jak se mu ukázka líbila. 2. Po zaplacení e-booku odešle zákazníkovi na e-mail odkaz ke stažení plné verze e-booku. Za dalších 72 hodin odešle automaticky e-mail, kde se zákazníka ptám, zda již začal s e-bookem vytvářet svůj web či nikoliv a zároveň jej žádám o referenci.

Jednoduše řečeno SmartEmailing je nástrojem, který jednou nastavíte a on za vás bude automaticky zajišťovat prostřednictvím přednastavených e-mailů komunikaci se zákazníkem.

4. FAPI

FAPI je online aplikace, kterou v tomto automatizovaném prodejním systému budete milovat – vystavuje faktury, hlídá jejich úhradu a dává vám přehled o tržbách. FAPI je právě tou aplikací, která vám umožní vložit objednávkový formulář na váš web, prostřednictvím kterého si návštěvníci mohou objednat váš produkt.

V základním režimu FAPI lze pro úhradu produktu využít pouze platbu převodem, což není ideální. Pokud návštěvník chce koupit, měli bychom mu to umožnit okamžitě. Z tohoto důvodu do FAPI integrujeme poslední nástroj – platební bránu GoPay.

5. GoPay

Ano, můžeme GoPay vynechat, ale proč rozhodnutému zákazníkovi neumožnit platbu ihned? GoPay umožňuje zřídit zabezpečenou platební bránu pro váš prodejní web a nabídne tak vašim zákazníkům zaplatit za váš produkt platební kartou online, což je dle mého názoru v dnešní době pro optimální prodej nezbytné.

Toť vše.

Vlastní produkt a čtveřici online nástrojů výše potřebujete k vytvoření automatického prodejního webu, který bude šlapat jako hodinky.

Zdá se vám to složité? Přirozeně. Vydělávání peněz v seriózním byznysu není nikdy jednoduché. A kdo vám to tvrdí, lže.

Každopádně připravuji také jakousi příručku, která vás celým procesem vytvoření „továrny na peníze“ provede krok za krokem. Příručku zašlu pouze mým kontaktům v databázi, takže pokud tam ještě nejste, přidejte se prostřednictvím formuláře na boku tohoto příspěvku.

Vaše komentáře

komentářů